کشت بادام دیم در همدان به شیوه جدید

مقدمه

        از آنجاییکه اکثر روستاهای همدان دارای خاک های سبک و بستر سنگی می باشد ، کشت اغلب درختان و محصولات زراعی در آن غیر ممکن است . از طرفی هم چون میزان بارندگی و پراکنش آن در طی فصول سال نامناسب می باشد کشت دیم راندمان بالایی ندارد .

از معدود گیاهانی که می تواند در روستاهای همدان رشد کرده و از طرفی هم صرفه اقتصادی داشته باشد درخت بادام می باشد .درخت بادام از دیرباز در همدان به صورت دیم کشت می شده است . به نحوی که آثار بجا مانده نشان میدهد در ایامی نه چندان دور اغلب روستاهای اطراف همدان دارای درخت زارهای بادام بوده است .

روش متداول

          در روش کشت معمول بادام به صورت دیم از آنجاییکه رشد درخت کند است ، درخت بادام به طور میانگین پس از 10سال به بار می نشیند و از طرفی هم کشاورز برای حفظ رطوبت خاک مجبور است هر ساله زمین را شخم بزند که این امر باعث می شود وقت و انرژی بسیار تلف شود . در شیوه جدید کشت بادام به صورت دیم سعی شده است حداقل انرژی صرف شود و حداکثر محصول نیز به دست آید .

شیوه کشت کلشی دیم

       در این شیوه ابتدا زمین مورد نظر برای کاشت بادام را تا عمق 30-25 سانتی متری به صورت کامل شخم می زنیم .شخم زمین باید در اواخر شهریور و قبل از شروع باراندگی ها باشد .از آنجاییکه در این گونه شخم ها کلوخه تشکیل می شود پس از شخم زدن باید زمین ماله کشی شود تا کلوخه ها درشت خرد شوند البته اینکار نباید به حدی باشد که کلوخه ها بیش از حد ریز شده و مستعد شسته شدن توسط بارانهای بهاری شوند .پس از آماده کردن زمین اقدام به کشت دانه بادام می کنیم .در شیوه کشت دیم بهتر است به جای کاشت نهال بادام ، بذر بادام را کاشت . 

       همزمان با آماده کردن زمین، کاه و کلش را به نحوی در زمین قرار می دهیم که باد نتواند آن را پراکنده کند و از طرفی هم باید هوا به راحتی در آن نفوذ کند . برای این کار می توانیم پس از برداشت محصول گندم کاه آن را جمع آوری کرده و برای جلوگیری از پراکنده شدن توسط باد چند قطعه سنگ بر روی آن بگذاریم .این اقدام برای این است که کلش ها در طی زمستان به میزان لازم آب جذب کرده و مقداری پوسیده شوند . پس از این مرحله تا بهار لازم نیست اقدامی انجام شود . در بهار سال بعد در اواخر اردیبهشت هنگامی که باران های بهاری قطع می شوند اقدام به کلش گذاری در اطراف نهال های جوان می کنیم .در سالهای بعد تنها کاری که باید انجام دهیم این است که مقداری کلش در اواخر اردیبهشت به اطراف نهال اضافه کنیم .

مزایا :

1-   کلش اطراف نهال مانند ضربه گیر عمل کرده و مانع از کوبیده شدن زمین توسط بارانهای شدید در بهار می شود.

2-   در زمینهای شیب دار بهتر می تواند آب باران را جهت نفوذ در خاک اطراف نهال هدایت نمود .

3-   در اواخر بهار و تابستان همانند عایق عمل کرده و از تبخیر آب موجود در روزنه های خاک جلوگیری می کند .

4-   در زمستان مانع از یخ زدن قسمت طوقه گیاه می شود .

5-   آب مورد نیاز گیاه تامین شده و افت رشد نخواهیم داشت .

6-   گیاه در سال پنجم به بار می نشیند که با کشت آبی رقابت می کند .

7-   پس از باردهی درخت، محصول از کیفت بالایی برخوردار است .

8-   در اواخر تابستان و اوایل پاییز این نهال ها دیرتر برگ خود را از دست می دهند .

  

 مقایسه کشت دیم کلشی با کشت آبی

       مقایسه بین نهال بادام در سال سوم کاشت که هر دو در یک زمین و در یک زمان کاشته شده و هر دو به میزان مشابهی کود دریافت کرده اند .در عکس سمت چپ نهالی مشاهده می شود که به صورت آبی کاشته شده است .همانطور که مشاهده می کنید در مهرماه اکثر برگهای خود را از دست داده است در صورتی که در عکس سمت راست که در همان تاریخ گرفته شده است نهالی مشاهده می شود که به شیوه دیم کلشی کاشته است . همانطور که می بینید نهال تمامی برگهای خود را حفط کرده و همچنان به رشد خود ادامه می دهد .

 

نتیجه گیری

      نتایج این تحقیق نشان می دهد شیوه کشت دیم کلشی بادام می تواند با شیوه کشت آبی رقابت کند و از طرفی هم درختان زودتر به باردهی می رسند ، این شیوه را می توان برای تمام مناطقی که پراکنش باران نامناسب می باشد اجرا نمود .

با توجه به اینکه بسیاری از زمینهای روستایی به علت شیب زیاد قابلیت کشت غلات را ندارند می توان از کشت بادام به این شیوه استفاده نمود .

 

 با عرض پوزش عکس ها آپلود نشدند . کسانی که مایل هستند به صورت کامل از نحوه این گونه کشت اطلاع پیدا کنند می توانند در قسمت نظرات پیغام بگذارند .

منابع :

        

 

/ 29 نظر / 5641 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیما

ممنون از لطفتون ولی من باغ زیادی دارم مشاوره تخصصی تری میخوام ...متشکرم

نیما

[قلب][تایید]

احمد

سلام شیوه کشت دیم بادام برای من بسیار جالب بود تقاضای اطلاعات کامل دارم . حتی اگر نمونه ای انجام شده که جواب داده آدرس آن مزرعه را برای بازدید و مشاوره میخواهم . باتشکر

احمد

عرض سلام و تشكر از مطلب جالبتان، خواهشمندم كه اطلاعات كاملتري به همراه عكس براي بنده ارسال فرمائيد و يا اينكه در صورت وجود كتاب و يا جزوه براي خريد و يا لينكي در ساير سايتها در باره اينگونه كشت بادام مرا راهنمايي بفرمائيد. با تشكر از لطف شم

محمد

لطفا نحوه کشت را بصورت مفصل برای اینجانب ایمیل فرمائید. باتشکر

مجید

لطفا نحوه کشت را بصورت مفصل برای اینجانب ایمیل فرمائید. باتشکر

حمیدرضا

ممنون میشم لطف کنید نحوه کشت و مواظبت را بصورت مفصل برای اینجانب ایمیل فرمائید. باتشکر

مصطفی

سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادید. اگر امکان داره اطلاعات کاملتری برام بفرست.09108519714

اکبر

با سلام در این روش کاشت بعد اینکه بذر بادام تلخ رو در 3-5 سانتی متری زیر خاک قرار دادیم رویش کلش میریزیم تا آب رو جذب کنه و هم از گزند جوندگان حفظ کنه درسته ؟ لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید با جزئیات .ممنون از لطف شما

حسین

با سلام و خسته نباشید مطالبتون بسیار ارزنده و مفید هست لطفا در خصوص نحوه کلش گذاری اطلاعات و عکس بذارید ممنونمن منتظر لطف شما هستم.