کاشت بادام

سلام

سری دوم یارانه ها رو هم به حساب ملت ریختن و مردم می تونن خرید شب عیدشون رو انجام بدن و کلی هم خوش به حالشون شده . این دفاعیه ها هم تموم شد . نکته جالب توجه در این دفاعیه ها این بود که اینقدر وارد جزئیات شده بودن که مفهوم اصلی مطلب رو فراموش کرده بودن . برای مثال دانشجوی که روی توسعه بیمه گندم تحقیق کرده بود در فرمول از تنوع کشت استفاده کرده بود که من یکی نفهمیدم به چه دردی می خوره و بقیه پایان نامه ها هم مثل همین . داورها هم اکثرا به نحوه نگارش و منبع نویسی و شکل و شمایل پایان نامه ایراد می گرفتن تا مفهوم اصلی . به نظر من پایان نامه باید خیلی ساده و روشن باشه و یک خواننده معمولی هم بتونه با خواندن اون به درک درستی از موضوع برسه نه اینکه در پایان داور بگه منم چیزی متوجه نشدم .

بگذریم بحث اصلی ما این موضوعات نیست بلکه بعضی از دوستان در رابطه با نحوه کاشت بادام سوال کرده بودن که در این رابطه مطلب می نویسم .

در ابتدا باید بگم بادام اصولا بومی مناطق نیمه گرمسیری می باشد و نسبت به کم آبی مقاومت زیادی دارد ولی در کشور ما اغلب در مناطق سردسیری کشت می شود چون خود درخت بادام به سرما مقاومت زیادی دارد ، در صورتی که شکوفه های بادام نسبت به سرما بسیار حساس هستند البته نه اینکه شکوفه دیگر درختان میوه نسبت به سرما مقاوم باشند بلکه حساسیت شکوفه بستگی به زمان گلدهی دارد . از آنجاییکه درخت بادام جزو اولین درختانی است که در بهار شکوفه می دهد بنابراین احتمال سرمازدگی آن بسیار است بنابراین از ارقام دیر گل استفاده می شود . به دو طریق می توان ارقام دیر گل پرورش داد . اول با افزایش نیاز سرمایی و دوم با افزایش نیاز گرمایی . از انجاییکه در کشورما بادام در مناطق سردسیر کشت می شود نیاز سرمایی گیاه به طور کامل مرتفع می گردد پس نمی توان با افزایش نیاز سرمایی ارقام دیر گل پرورش داد بنابراین بر روی نیاز گرمایی فعالیت می کنند و با افزایش نیاز گرمایی گیاه ارقام دیر گل پرورش می دهند که متاسفانه بر روی ارقام ایرانی کار زیادی صورت نگرفته . حال به ارائه تجربیات خود در زمینه کاشت و نحوه آبیاری و هرس درختان بادام می پردازم .

برای کاشت درخت بادام هیچگاه از نهال استفاده نکنید بلکه ارقام بومی را به صورت هسته بادام در اواسط پاییز پس از شخم زمین در عمق 10 سانتی متری کشت کنید . چنانچه رقم خاصی مورد نظرتان بود می توانید در سال دوم آن را بر روی پایه ها پیوند بزنید . برخی از باغداران فکر می کنند با کاشتن نهال زودتر به نتیجه می رسند که البته این طرز فکر در مورد درختانی مثل سیب صحیح می باشد . درخت بادام به خودی خود زودبارده بوده و نیازی به استفاده از نهال ندارد. در ضمن استفاده از نهال باعث تاخیر در رشد گیاه به خصوص در سال اول می گردد .

درخت بادام در صورت رسیدگی در سال سوم به گل رفته و در سال چهارم محصول می دهد که البته زیاد نمی باشد .

برای مقابله با زود گلدهی درخت بادام بهترین شیوه برای کسانی که ارقام زود گلده کاشته اند استفاده از آبیاری و هرس می باشد .

تا آنجا که می توانید از کاهش قطع آبیاری در اواخر تابستان و اوایل پاییز خودداری کنید آبیاری در اواخر تابستان و اوایل پاییز باعث می شود که در بهار سال بعد گلدهی به تاخیر بیافتد . در مورد درخت بادام هرس در سالهای ابتدایی و ان هم به صورت هرس شکل دهی انجام می گیرد و پس از محصول دهی تنها به حذف شاخه های خشکیده بسنده می کنند و دلیل آن هم این است که شاخه های یکساله نسبت به شاخه های چند ساله محصول کمتری می دهد ولی با توجه به اینکه برای تولید محصول اقتصادی تنها به 10 درصد گلها نیاز هست بنابراین می تواند با هرس در سالهای بعد از باردهی گیاه را وادار به تولید شاخه های جوان کرد . مزیت شاخه های جوان این است که در بهار چند روزی دیرتر نسبت به شاخه های مسن شکوفه می دهند .  این دو عملیات یعنی قطع دیرهنگام آبیاری در پاییز و هرس هر ساله باعث می شود که درخت 10-15 روز دیر تر به شکوفه بنشیند که همین امر باعث می شود از سرمازدگی بهاره در امان باشد .

/ 0 نظر / 524 بازدید